17_20240313_222618.jpg

Spolu sme jedna veľká florbalová rodina, ktorá môže dokázať veľké veci. Sumár základnej časti v sezóne 2023/2024

Základnú časť máme za sebou a môžeme povedať, že sme ju po minulej sezóne zvládli o triedu lepšie. Keď v tej minulej sme balansovali na hranici zostupu a len tesnými výsledkami sme zotrvali v najvyššej lige, tento rok sme ukázali, že vieme potrápiť aj veľkých hráčov a že s nami môžu rátať. S odstupom času a pod vplyvom všetkého, čím sme si prešli od júna minulého roka, hodnotím naše pôsobenie v rámci základnej časti pozitívne. Podotkol na úvod tréner Lukáš Mikluš.

V sezóne 2023/2024 sme odohrali celkovo dvadsaťdva zápasov so skóre 140:164. Zaznamenali sme desať víťazstiev a desať prehier v riadnom hracom čase, jedno víťazstvo a jednu prehru sme si pripísali po predĺžení. Celkovo sme získali tridsaťtri bodov, čo je o trinásť viac, ako tomu bolo v minulej sezóne. Najvyššie víťazstvo sme zaznamenali v domácom prostredí proti minuloročnému majstrovi 1. FBC Trenčín, ktorých sme zdolali 14:11. Naopak najväčšiu prehru 14:3 sme utŕžili hneď v prvom zápase proti Lidu Bratislava.

Sezónu sme neodštartovali najlepšie. Po prvých troch zápasoch na našom konte svietila nula. Letná príprava bola zo strany väčšiny chlapcov brutálne podcenená. To bol základný determinant našich úbohých výkonov v úvode sezóny. Beriem, že mnoho chlapcov bolo v zahraničí, do toho dovolenky, možno trocha nechute makať vonku na sucho v neúprosných horúčavách. Výhovoriek bolo mnoho. V tom je ale florbal, ale aj celkovo šport krásny, že čo do toho vložíš, to sa ti vráti.

Po hrozivých prehrách vonku s Lidom, doma s Florkom a vonku s Trenčínom sme mali hrozivé skóre 6:35. My sme si trpké ovocie našej letnej prípravy zožali hneď na začiatku. Potupná prehra v BA proti Lidu v pomere 14:3, keď nás zlikvidovali 9 gólmi v tretej tretine, ešte potupnejšia domáca prehra v pomerne 0:12 s Florkom, keď sme sa nezmohli ani na gól a zakončenie tejto tragikomickej trilógie prišlo v Trenčíne proti domácemu FBC, ktoré nás vyškolilo v pomere 9:3. Tieto 3 zápasy boli pre nás studenou sprchou a s odstupom času hovoríme o prehrách s tímami z prvej štvorky.  Aj keď to bolo veľmi bolestivé, som veľmi vďačný, že tieto zápasy prišli hneď v úvode, lebo nám dali dostatočný časový priestor na vytriezvenie, kde sa naše mužstvo aktuálne nahrádza.

Prvé tri body sme si pripísali vo štvrtom kole v našom druhom domácom zápase proti Nižnej, ktorú sme zdolali 9:7. Nato sa nám podarilo hneď nadviazať, keď sme dokázali zdolať nováčika extraligy Detvu na ich palubovke 4:6. Už v októbri sme na tom boli kondične o dosť lepšie, čo vyústilo do domácej výhry s Nižnou, potvrdenej následným víťazstvom v Detve a potom aj síce domácou prehrou s Tsunami, ale po veľmi slušnom výkone. Bolo teda na čom stavať.

Nasledovala séria siedmich zápasov, kde sa striedala výhra a prehra. Sériu sa nám podarilo prelomiť vysokým domácim víťazstvom 14:11 proti FBC Trenčín, kedy sme zároveň načali víťaznú šnúru troch víťazstiev v rade. Bol to ten zázračný deň, keď sa všetko spojilo dokopy a pred nádhernou kulisou takmer 200 divákov sme porazili trenčianske FBC 14:11.  Nie každý deň dáte FBC 14 gólov.  Krásny okamih, na ktorý si budem ešte dlho pamätať.

Po prehre v Záhorskej Bystrici sme opäť naskočili na víťaznú vlnu, keď sme zdolali doma Capitol a vonku ATUčko. Pokiaľ ide o nový rok, ten náš zastihol v skvelej forme, herne aj výsledkovo. Na Troch kráľov sme na horúcej pôde v Mútnom porazili Nižnú. Vyhrali sme aj s Detvou, Capitolom, Snipermi a najmä v skvelom zápase vonku sme porazili domáce ATU, ktoré dovtedy doma prehralo len so Žilinou. Malou škvrnou je pre mňa len vonkajšia prehra s Tsunami a doma s AS. Tam sme podali rozpačité výkony a súperi nás zaslúžene potrestali. V posledných dvoch domácich vystúpeniach nám víťazstvo ušlo o gól resp. o dva góly. Víťaznú bodku za základnou časťou sme dali v hlavnom meste, kde sme zdolali „sniperov“ vysoko 13:5.

Najlepší hráči FBC DAG Prešov

Body

Naším najlepším hráčov v základnej časti bol Marek Kassay. Skúsený tridsaťtri ročný útočník nazbieral za dvadsaťdva zápasov dovedna tridsaťdeväť bodov s bilanciou pätnásť gólov a dvadsaťštyri asistencii. Na druhom mieste sa s tridsiatimi tromi bodmi nachádza Šimon Leško, ktorý nastrieľal šestnásť gólov a sedemnásť krát asistoval. Tretiu priečku si delia s dvadsať jedna bodmi na konte Martin Joščák a Jozef Kríš.

Góly

Najlepším prešovským strelcom sa po základnej časti stal Šimon Leško, ktorý skóroval celkovo šestnásť krát. Na druhom a treťom mieste sú s pätnástimi gólmi útočník Marek Kassay a obranca Martin Joščák.

Asistencie

Za najväčšieho playmakera môžeme označiť nášho skúseného útočníka Mareka Kassaya, ktorý v tejto sezóne prihrával až dvadsaťštyri krát na gól. Na druhom mieste je so sedemnástimi asistenciami Šimon Leško. Tretie miesto uzatvára s deviatimi asistenciami obranca Jozef Kríš.

Zásahy

Väčšiu časť sezóny dostával v bránke príležitosť Erik Sninčák, ktorý sa podieľal na dôležitých víťazstvách našich florbalistov a zaznamenal niekoľko fantastických zákrokov. V základnej časti odchytal devätnásť zápasov s priemerom 6,93 gólu na zápas a s úspešnosťou zákrokov 75%.

Záverečné zhrnutie hlavného trénera Lukáša Mikluša:

Je tu marec a my postupujeme po šiestich rokoch do play off zo 6. miesta. Urobiť tento úspech je pre naše mesto veľká vec a zaslúži si to nielen mesto, ale aj naši skvelí fanúšikovia na čele s našimi deťmi, ktoré nás na domácich zápasoch neúnavne podporovali. V neposlednom rade si to však zaslúžia moji chlapci. Veľmi nám pomohli zahraničné návraty Šimona Leška, Daniela Minicha či Alexa Boryho. Domov sa vrátil aj stratený syn Ján Komínek, za čo som extrémne vďačný a mám z toho radosť. Tu vždy bolo jeho miesto. Uzdravil sa nám Jaro Tall, v tíme mame terminátora Mareka Krivdu či matadora Martina Joščáka. Zabudnúť nemôžem ani na Poľskú vetvu. Jediným smutným okamihom je zranenie Martina Sikorjaka, ktorý nám už túto sezónu nepomôže. Spomenutí chlapci by však nedokázali absolútne nič bez podpory ďalších borcov, ktorých som nespomenul. Len spolu tvoria jeden celok, kde každý dielik puzzle má svoje miesto a ak by chýbal, nebolo by to ono. A tými dielikmi sú aj tréneri, manažéri, fyzioterapeuti, vedúci družstva a ďalšie osoby, ktoré im napomáhajú k čo najlepším výkonom. Len spolu sme jedna veľká florbalová rodina, ktorá môže dokázať veľké veci. A ak by to tak aj nebolo, vieme to spolu zvládnuť a prekonať. Aj o tom by to malo byt. Ľudský rozmer je pre mňa osobne v športe veľmi dôležitý.